Alternatywne metody zwalczania cukrzycy

przez | 6 grudnia, 2019

Prawidłowy poziom cukru to podstawa leczenia cukrzycy. Lekarze często przepisują leki lub zastrzyki z insuliny, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Ale to nie jedyne sposoby walki z cukrzycą. Istnieje roślina, której działanie stabilizujące poziom cukru zostało udowodnione w dziesiątkach badań. To ona stanowi podstawę alternatywnych terapii przeciwcukrzycowych.

Alternatywna terapia przeciw cukrzycy to zazwyczaj kompleksowy program, w skład którego wchodzą

  • zioła,
  • minerały,
  • profilowana dieta,
  • aktywność fizyczna,
  • techniki relaksacyjne.

Aktywność fizyczna

Większość z nas nie traktuje diety i aktywności fizycznej jako medycyny alternatywnej. Są one bagatelizowane przez tradycyjny sposób leczenia, niedoceniane lub źle stosowane. To błąd.

Dieta i aktywność fizyczna – celowo nie używam sformułowania ćwiczenia fizyczne – są ważne w leczeniu cukrzycy. To, co jesz i jak aktywny jesteś, wpływa na poziom cukru we krwi i na stan Twojego zdrowia. W wielu badaniach zostało udowodnione, że zdrowa dieta i aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy.

Kto chce i może – niech uprawia sport, ale jeśli nie czujesz się na siłach, zacznij regularnie chodzić na energiczne spacery lub uprawiaj nordic walking. Możesz jeździć na rowerze stacjonarnym lub zwykłym… rób cokolwiek, co lubisz, byle to nie było siedzenie na kanapie. Na początek zacznij od 30 minut dziennie, ale rób to regularnie! Potem przedłuż czas aktywności do 90 minut.

Dieta

W przypadku cukrzycy nie stosuje się diety ściśle eliminacyjnej. Ważne jest, aby nauczyć się kilku podstawowych zasad, które tak naprawdę można nazwać zdrowym odżywianiem. Kluczowe jest ograniczenie cukrów prostych i tłuszczów nasyconych oraz alkoholu. Regularne posiłki pozwalają ustabilizować poziom glukozy we krwi. Najlepiej jest spożywać 5–6 posiłków dziennie. Do śniadania najlepiej zasiąść maksymalnie po godzinie od wstania z łóżka. Kolejne posiłki należy zjadać co 3–4 godziny, a ostatni posiłek na 2 godziny przed snem. Należy zwrócić uwagę, że liczba posiłków jest uzależniona od typu cukrzycy, natomiast pory posiłków powinny być stałe.

Zioła

Podstawą jest gurmar, czyli Gymnema sylvestre. Liście gurmaru są tradycyjnie używane od dwóch tysięcy lat przez indyjskich lekarzy w medycynie ajurwedyjskiej. Hindusi nazwali tę roślinę „niszczycielem cukru”, ponieważ żucie jej liści powoduje brak wrażliwości na smak słodki oraz zmniejszenie łaknienia słodkich pokarmów. Obecnie wiadomo, że ma ona zastosowanie w diabetologii.

Głównymi składnikami surowca są glikozydy zwane kwasami gymnemowymi, które zwiększają wydzielanie insuliny oraz naturalnie występujący chrom.

Chrom to czynnik tolerancji glukozy i najważniejszy regulator poczucia głodu i sytości, kontroli działania insuliny i wpływający na normalizację poziomu cukru we krwi. To, co najważniejsze, to ułatwia on utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy u osób, które nie przestrzegają rygorystycznej diety. Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w ten biopierwiastek może zapobiec powstaniu cukrzycy typu 2, natomiast jego brak może przyczynić się do nasilenia choroby.

Zielona herbata + gurmar to najlepsze połączenie

Zazwyczaj na efekty działania ziół należy czekać. Ale tak nie jest w przypadku skoków poziomu cukru, kiedy to wystarczy podać gurmar i mocny napar z zielonej herbaty, aby unormować poziom cukru.

5 g liści zielonej herbaty (koniecznie liściastej, nie w torebkach) zalewamy 200 ml wody o temperaturze 80 stopni. Powinna być ona parzona pod przykryciem przez 15 minut. Należy ją wypić, gdy tylko ostudzi się do temperatury pokojowej.

Minerały

Najbardziej wspierającym minerałem jest magnez. Ten minerał występuje w wielu produktach spożywczych, przede wszystkim w produktach z pełnego ziarna, orzechach, gorzkiej czekoladzie, rukoli, jarmużu, szpinaku i kaszy gryczanej.W jednym z badań nad nad cukrzycą stwierdzono, że osoby z niskim poziomem magnezu częściej zapadają na cukrzycę.

Techniki relaksacyjne

Najbardziej polecana jest praktyka uważności (ang. mindfulness), w Polsce znana również jako MBSR. Na całym świecie ludzie z różnych środowisk, z różnymi doświadczeniami, różnych wyznań, w różnym wieku praktykują medytację uważności. MBSR jest w pełni świeckim, naukowo potwierdzonym podejściem, które działa w harmonii z dowolnym system wierzeń i przekonań.

Pozdrawiam,
Robert Braun


Ekstrakt z liści gurmaru, który stabilizuje poziom cukru, zamówisz tutaj.

Gurmar ma bezpośredni wpływ na insulinę, która obniża poziom glukozy. Udowodniono, że gurmar pobudza regenerację komórek trzustki produkujących insulinę, co pozwala wytwarzać więcej insuliny, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Dzięki gurmarowi kontrolowanie glikemii (wysokiego poziomu cukru) jest łatwiejsze. Poza tym pobudza on produkcję enzymów w celu lepszego przyswajania glukozy w komórkach. Zaobserwowano także, że gurmar może pomóc obniżyć poziom cholesterolu.

Tak, zamawiam ekstrakt z liści gurmaru.


Źródła:
Dong JY, Xun P, He K, et al. Spożycie magnezu i ryzyko cukrzycy typu 2: metaanaliza prospektywnych badań kohortowych. Cukrzyca. 2011; 34 (9): 2116-2122.


Wpis pochodzi z newslettera NUTRITERAPIE

Informacje zawarte w newsletterze Nutriterapie są opublikowane w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako indywidualne porady lecznicze. Zalecamy, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Wydawca nie ma intencji wchodzenia ze swoimi Czytelnikami w relację lekarz – pacjent. Wydawca nie odpowiada za niezawodność, skuteczność ani za poprawne korzystanie z informacji zawartych w newsletterze, ani za problemy zdrowotne, które mogą wystąpić na skutek omawianych terapii.

Newsletter Nutriterapie jest publikowany przez Krajowy Instytut Ziołolecznictwa sp. z o.o. ul. Fleminga 33B, 03-176 Warszawa. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS: 0000635921 NIP: 5242808211, REGON: 365370642. Kapitał zakładowy 58 800 zł. Aby się z nami skontaktować, proszę pisać na adres: kontakt@nutriterapie.pl.