Cofnąć zegar biologiczny

przez | 28 lutego, 2019

Wpis pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia

Po 50 roku życia to wszystko jest nadal możliwe

Szanowny Czytelniku,

czy naprawdę jest możliwe, aby w drugiej połowie życia:

  • cofnąć zegar biologiczny,
  • zreperować niedomagające części ciała,
  • poprawić zdrowie i samopoczucie,
  • zapewnić sobie godne starzenie się,
  • wiedzieć, co to znaczy zdrowo się odżywiać,
  • zapobiegać chorobom

i wreszcie

  • żyć długo, w dobrej kondycji?

A jeśli powiedziałbym Ci, że to możliwe i że nie potrzebujesz do tego zespołu specjalistów ani zasobnego portfela?

Czy brzmi to jak fantazja?

Jeśli uważasz, że to wszystko, o czym przeczytałeś przed chwilą, to mrzonka i każdy z nas skazany jest na przykrą, niedołężną starość, proszę Cię, abyś zawiesił na chwilę swoje niedowierzanie.

Proszę Cię, abyś przeczytał, co mam Ci do powiedzenia…

Ale zanim to zrobisz, pozwól, że zadam Ci pytanie.

Które z poniższych zdań najlepiej Cię opisuje?
(Policz, ile z nich dotyczy Ciebie…)

☐ Jesteś kimś, kto prowadził niezdrowy styl życia – i chce „zacząć od nowa”, z czystym kontem… zapoczątkować nowe, zdrowsze życie.

☐ Cierpisz na chorobę zwyrodnieniową i/lub inną chorobę przewlekłą i szukasz pomocy w powrocie do zdrowia.

☐ Widzisz i czujesz objawy „starzenia się”, takie jak bóle, osłabienie, zmarszczki i wiotkość skóry, utrata witalności, słaba pamięć – w związku z tym marzysz, aby odzyskać utraconą młodość.

☐ Jesteś osobą o dość dobrym zdrowiu, ale chcesz znacząco poprawić swoją kondycję, dobre samopoczucie oraz spowolnić proces starzenia się.

Jeśli zaznaczyłeś jedno lub więcej z powyższych zdań, mam dla Ciebie naprawdę dobrą informację.

Twoja przyszłość zależy od tego, co zrobisz teraz…

Naukowcy są zgodni:

Możesz żyć 90 – 95 – 100 lat, a nawet dłużej, w dobrym zdrowiu:

• bez bólu,
• bez chorób przewlekłych,
• bez żadnych dolegliwości.

Możesz żyć pełnią życia do ostatniego dnia, jaki jest Ci wyznaczony. Co więcej, ten wyznaczony Ci czas może być nawet o 25 lat dłuższy niż byś oczekiwał.

– Jak to możliwe?

Pozwól, że powiem wprost:

Nie licz na to, że przyjmowanie witamin, minerałów ani jakichkolwiek suplementów pozwoli Ci przedłużyć życie o 25 lat.

Kluczem do tego, żeby przeżyć te lata i to w lepszym zdrowiu niż obecnie, jest poznanie faktów wynikających z najnowszych odkryć naukowych.

Pozwoli Ci to na wyeliminowanie albo przynajmniej ograniczenie błędów, które wywołują choroby i skracają życie. Zanim dokonają one nieodwracalnego spustoszenia w Twoim organizmie.

Nie chodzi mi o fundowanie sobie rozmaitych cudownych kuracji czy odmładzających zastrzyków. Nie chodzi o faszerowanie się lekami czy suplementami. Ani o kupowanie żadnych kosztujących fortunę urządzeń.

Chcę Cię natomiast zarazić pewną ideą – ideą unikania błędów.
To nie wymaga od Ciebie żadnych inwestycji, a jedynie wiedzy i konsekwentnego postępowania.

Zacznij młodnieć – już teraz!

Jeśli nie jesteś osobą niepełnosprawną, możesz natychmiast cofnąć zegar biologiczny w sposób całkowicie naturalny, poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Niewątpliwie sprzyja ona zachowaniu organizmu w dobrej formie i zahamowaniu procesu starzenia.

sport po 50-tce Nawet jeśli na razie prowadzisz siedzący tryb życia, możesz odzyskać swoją formę z czasów młodości. A także radość życia, witalność i dobre samopoczucie, które się z nią wiążą.

Jednak musisz wiedzieć, że niektóre ćwiczenia są niewskazane, a nawet szkodliwe, dla osób w średnim wieku. Nieprawidłowo wykonywane mogą spowodować nieodwracalne szkody.

Warto więc wiedzieć, z jakich ćwiczeń zrezygnować, a które są bezpieczne, zdrowe i korzystne.

Błędy żywieniowe, których należy unikać

Aktywność fizyczna to jeden z krytycznych obszarów, w których łatwo o poważne błędy – takie, które mogą zaszkodzić Twojemu organizmowi, odbierając Ci miesiące, a nawet lata życia w dobrym zdrowiu. Kolejnym takim obszarem jest odżywianie.

Wielu z nas popełnia niebezpieczny błąd, jedząc zbyt wiele podczas jednego posiłku. Czy Ty również?

Kolejny zły nawyk żywieniowy powoduje, że składniki odżywcze nie docierają do tkanek, które wymagają odnowy lub naprawy. Przez to Twoje tkanki – a więc i Twój organizm – starzeją się zbyt szybko.

Jednym z najbardziej poważnych skutków nieprawidłowego żywienia, który pojawia się w wieku średnim i niewątpliwie skraca długość życia, jest cukrzyca.

Jeśli ktoś z Twoich krewnych cierpi na tę chorobę, Twoje ryzyko zachorowania rośnie. Jeśli masz nadwagę, Twoja podatność też się zwiększa.

Ale niezależnie od skłonności, cukrzyca po 50. roku życia zawsze jest poważnym niebezpieczeństwem. Warto wiedzieć, jaką dietę stosować, aby przeciwdziałać zachorowaniu.

A jeśli już masz stwierdzoną tę chorobę, jak można wyleczyć ją dietą (tak, badania naukowe pokazały już, że to możliwe!).

Jak pozbyć się uzależnienia od cukru?

Cukier jest ściśle powiązany zarówno z cukrzycą, jak i innymi problemami zdrowotnymi. W rzeczywistości wiele osób jest od niego uzależnionych. Jeśli i Ty na to cierpisz, mało prawdopodobne, żebyś wytrzymał więcej niż 2–3 dni bez słodyczy.

Na szczęście są sposoby, aby pozbyć się tego uzależnienia.

Najlepiej jest zacząć dzień posiłkiem zrównoważonym, w skład którego wchodzi produkt mleczny, owoc i napój – to porady zaczerpnięte wprost z oficjalnych zaleceń żywieniowych. Na pozór śniadanie złożone z kanapki z masłem i dżemem, soku pomarańczowego i szklanki mleka wydaje się więc dobrym rozwiązaniem. To jednak bomba cukru!

Większość ludzi nie jest świadoma, że cukier jest dodawany do wielu pokarmów, po które sięgają na co dzień, myśląc, że odżywiają się zdrowo.

Nie wierz w oficjalne zalecenia żywieniowe. Są przestarzałe i błędne!

Wmawia nam się ponadto, że mleko jest dobre dla kości, chociaż nie ma najmniejszego dowodu na to, żeby wpływało na twardość kości albo chroniło przed złamaniami. Nowe badania przeprowadzone na Harvardzie pokazują, że jest wręcz przeciwnie (to już kolejne informacje naukowe, które to stwierdzają).

Kolejnym zalecanym błędem jest spożywanie niskokalorycznych produktów light, z których usunięto tłuszcz, ale w zamian za to, dla poprawy smaku, dodano substancje szkodliwe dla zdrowia jak syrop glukozowo-fruktozowy, cukier lub sztuczne słodziki takie jak aspartam.
Podobnych zaleceń na co dzień słyszę dziesiątki i jeśli się do nich stosujesz, to nieświadomie szkodzisz swojemu zdrowiu.

A gdy już wyeliminuję te błędy, to co?

Po wyeliminowaniu błędów żywieniowych i tych dotyczących aktywności fizycznej, jest jeszcze jedna istotna rzecz – uważność.

Powinieneś uważać na siebie.

Nie chodzi jednak o to, żeby z osoby beztroskiej stać się hipochondrykiem. Moim celem jest, żebyś był beztroski, cieszący się doskonałym zdrowiem i to jeszcze długo po swoich 100. urodzinach.

Zapobieganie nie wymaga bowiem ciągłego martwienia się o swoje zdrowie – tylko wiedzy i odrobiny uwagi poświęconej własnemu organizmowi w odpowiednim czasie.

Warto więc wiedzieć, jakie są rzeczywiste sygnały ostrzegawcze i co należy od czasu do czasu kontrolować, a także w jaki sposób.

Uczyń zdrowie swoim priorytetem

Wiele osób po 50. roku życia jest przekonanych, że dba o swoje zdrowie wystarczająco, gdyż wykonuje zlecane przez lekarza badania.

Czy wiesz jednak, że najnowsze badania naukowe pokazują, że coroczne wykonywanie mammografii może przynieść więcej złego niż dobrego? Podobnie jest z przesiewowym wykonywaniem badań w przypadku prostaty.

To tylko niektóre informacje z największych światowych instytutów badawczych, o których prawdopodobnie nie dowiesz się od swojego lekarza.

Lekarze na studiach otrzymywali zupełnie inne zalecenia, które dopiero teraz rzeczywistość weryfikuje. Szkoleni są zaś dziś głównie przez firmy farmaceutyczne i medyczne – które nie mają żadnego interesu w przekazywaniu im takich informacji.

Dużo prościej jest im ufać temu, co znane i powtarzalne, powielając schematy postępowania wyuczone na studiach i szkoleniach sponsorowanych. Wystarczy zidentyfikować jednostkę chorobową i wypisać receptę na lek rekomendowany przez koncern farmaceutyczny.

Ty jednak – jeśli naprawdę chcesz w drugiej połowie swojego życia cieszyć się dobrym zdrowiem, energią i radością – powinieneś być na bieżąco z najnowszymi odkryciami naukowymi dotyczącymi zdrowia.

Stawka jest zbyt wielka, aby to odpuścić – tu chodzi o Twoje życie, zarówno jego długość, jak i jakość.

Dlatego musisz być uważny i poznać zagrożenia, które mogą czaić się tam, gdzie najmniej byś się ich spodziewał.

To co ma Ci pomóc, może Cię zabić

Leki na receptę są 4. najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Brzmi to niewiarygodnie, a jednak to przerażająca prawda.

Już w kwietniu 1998 roku Washington Post alarmował: 106 000 osób w USA umiera co roku z powodu prawidłowo przepisanych leków!

To leki na serce, leki rozrzedzające krew i chemioterapeutyki – przepisywane przez lekarzy – powodują wśród pacjentów najwięcej zgonów. To, że Twój lekarz przepisał Ci lekarstwa, nie musi oznaczać, że są one bezpieczne.

Bardzo groźne dla zdrowia mogą być nawet popularne leki dostępne bez recepty.

Paracetamol reklamowany jest jako bezpieczny i jest zawarty w wielu lekach przeciwbólowych i lekach na przeziębienie. Tymczasem każde opakowanie zawiera jego śmiertelną dawkę i z łatwością możemy go przedawkować, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Już po zażyciu 4 g paracetamolu (to raptem 4 tabletki przy dawce 1000 mg) może wystąpić konieczność pilnego przeszczepu wątroby. Grozi to szczególnie osobom starszym lub spożywającym dużo alkoholu.

Ibuprofen powoduje uszkodzenia jelit, szczególnie po wysiłku fizycznym a zjawisko to może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne, takie jak: cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna i inne.

Inne popularne leki przeciwbólowe (koksyby i diklofenak) aż o 30% zwiększają częstość występowania incydentów sercowo-naczyniowych.

Podobnie wygląda problem z przyjmowanymi powszechnie lekami na cholesterol, cukrzycę typu 2, osteoporozę czy lekami przeciwlękowymi.

Codziennie milionom ludzi podaje się leki, które mają niebezpieczne skutki uboczne, podczas gdy istnieją naturalne sposoby na wiele powszechnych dolegliwości, bez leków lub przy ich minimalnym wykorzystaniu. Przemysł farmaceutyczny to dzięki temu jeden z najbardziej dochodowych biznesów na świecie.

Pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów

Dożycie w dobrym zdrowiu setnych urodzin jest bardzo realne. Nawet jeśli Twoi rodzice zmarli młodo… Nawet jeśli jesteś w grupie ryzyka wielu chorób przewlekłych… Nadal masz ogromną szansę, że podobnie jak inni będziesz żyć ponad 100 lat.

Ale musisz wiedzieć na co jesteś podatny… i jakich konkretnie błędów powinieneś unikać.

Wbrew pozorom uzyskanie takich informacji nie jest tak łatwe, jakby się wydawało. Bo trzeba oddzielić ziarno od plew. Prawdziwą wiedzę naukową i rzeczywiście przełomowe odkrycia od pseudomedycznego bełkotu marketingowego.

Zdrowie stało się obecnie modnym tematem, którym zajmuje się niemal każdy. Już nie tylko ekspert, ale też stażyści w redakcjach różnych pism czy bloggerzy. Jesteśmy zasypywani setkami mniej lub bardziej rozsądnych porad, jak uniknąć zachorowań i jak się leczyć.

Część ich jest całkowicie wyssana z palca. Część to powtarzanie nieprawdziwych mitów medycznych. Ogromna część to kryptoreklama leków i suplementów produkowanych przez firmy farmaceutyczne. W tym całym chaosie informacyjnym bardzo trudno jest zorientować się, co jest prawdą, a co mrzonką.

Zdrowia życzę
Jean-Marc Dupuis

Redaktor naczelny newslettera Poczta Zdrowia


Na blogu publikowane są artykuły z zakresu zdrowia i urody różnych autorów, dostępne w necie. Nie służą one jednak diagnozowaniu, leczeniu czy sugerowaniu metod leczenia. Udostępniam je, by pokazać problem i zwrócić uwagę na różnorodność stosowanych terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.