Naturalne metody zwalczania stresu.

przez | 13 czerwca, 2017

Codzienne życie pokazuje, że nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu. Jednak to, w jaki sposób będziemy sobie z nim radzić, zależy wyłącznie od nas samych.

Istnieje wiele bezpiecznych i przede wszystkim naturalnych sposobów, które pomagają pokonać stres i skutecznie zniwelować jego objawy.

Przede wszystkim postaraj się unikać sytuacji które go wywołują.

Podstawową zasadą walki ze stresem jest unikanie sytuacji, które go wywołują. Jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, że we współczesnym świecie, jest to dość trudne. Dlatego, jeśli stres się pojawi, trzeba spróbować go złagodzić. Przede wszystkim należy zidentyfikować przyczynę jego powstawania, aby móc w przyszłości się na nią przygotować lub po prostu jej uniknąć. Następnie warto zastosować kilka technik relaksacyjnych, wyciszyć się, spowolnić oddech, odpocząć w ciszy i spokoju, wybrać się na orzeźwiający spacer. Dobra na stres jest także relaksująca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Istnieje również wiele naturalnych terapii, które mogą pomóc: muzykoterapia, aromaterapia, masaż relaksacyjny, medytacja, joga czy ziołolecznictwo.

Od wieków wiadomo, że wiele roślin ma działanie uspokajające.

Ziele Męczennicy (Passiflorae herba), czyli passiflora. Zawiera flawonoidy i alkaloidy, które działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, przeciwlękowo i spazmolitycznie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi.

Liść Melisy (Melissae folium) jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych na uspokojenie nerwów. Łagodzi też problemy gastryczne związane ze stresem, ponieważ rozkurcza mięśnie gładkie. Ułatwia zasypianie. Działanie swoje zawdzięcza olejkom eterycznym i garbnikom.

Korzeń Kozłka Lekarskiego (Valerianae radix), nazywany walerianą. Zawiera walepotriaty, olejki eteryczne i flawonoidy. Działa uspokajająco, rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i naczyń krwionośnych. Ułatwia zasypianie.

Szyszka Chmielu (Lupuli strobilus). Głównym surowcem jest lupulina. Chmiel zawiera przede wszystkim olejki eteryczne, działa uspokajająco, rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków  trawiennych.

Kwiat Lawendy (Lavendulae flos). Wyciąg z lawendy działa łagodnie uspokajająco oraz przeciwskurczowo.

Styl życia.

Warto pamiętać, że także styl życia wpływa na to, jak stres zadziała na organizm. Na przykład osoby aktywnie uprawiające sporty, są mniej podatne na sytuacje stresogenne, ponieważ ruch pomaga im rozładować wszystkie napięcia. Ważny jest też optymizm, śmiech, kontakty z naturą i przyjaciółmi. Nie bez znaczenia jest zdrowa zbilansowana dieta. Jednak przewlekłego stresu nie wolno lekceważyć i jeśli jego objawy długo się utrzymują, warto skontaktować się z lekarzem.


Na blogu publikowane są artykuły z zakresu zdrowia i urody różnych autorów, dostępne w necie. Nie służą one jednak diagnozowaniu, leczeniu czy sugerowaniu metod leczenia. Udostępniam je, by pokazać problem i zwrócić uwagę na różnorodność stosowanych terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.